2019 COMPETITION TOUR

Congratulations to each of our winners!  Thank you for joining us this season and we look forward to seeing you next season!  Don't forget to celebrate your win by purchasing patches and merch in our Butterfly Boutique!
Professional Photos
Digital Downloads Available Now
Photographer:  Jeremy Spears
View Gallery

SOLO AWARD WINNERS

Top Mascot Solos
1st Place Solo - Lillie Bozo, Artistry Elite
Top 9-10 HS Solos
1st Place Solo - Julie Zeske, Eaton HS
2nd Place Solo - Arrianna Morales, Eaton HS
3rd Place Solo - Avery Harris, Eaton HS
Top Young Junior Solos
1st Place Solo - Allison Amado, Artistry Elite 
Top High School Solos
2nd Place HS Solo - Madi Dean, Central HS
3rd Place HS Solo - Ivy Adams, Guyer HS
4th Place HS Solo - Klyne Dulpchaine, Central HS
5th Place HS Solo - Annie Rose, Guyer HS 
Finalist - Ellie Lykins, Celina HS
Finalist - Mia Rooker, Celina HS
Finalist - Jenna Pinder, Weatherford HS
Finalist - Kayla Walpole, Brewer HS
Finalist - Shyanne Prevett, Eaton HS
Top Junior Solos
1st Place Solo - Hadley Shrader, Artistry Elite  
Top Junior High Solos
1st Place Solo - Clara Winburn, Weatherford MS
2nd Place Solo - Kennedy Holt, Weatherford MS
Miss Danceline USA 
Darian Foley - Eaton HS

MISS DANCELINE USA SPONSORED BY:

DUET AWARD WINNERS

ENSEMBLE AWARD WINNERS

Top High School Duets
1st Place - Rose/Mankin, Guyer HS
2nd Place - Brock/Nunnelee, Guyer HS
3rd Place - Mendoza/Velazquez, Central HS
Small Ensembles
1st Place - Haltom High School 
2nd Place - Say My Name, Southwest Christian School
3rd Place - Newsies, Celina HS

TRIO AWARD WINNERS

Medium Ensembles 
1st Place - Friends, Grand Prairie
2nd Place - Countdown, Grand Prairie
3rd Place - Forever On Your Side, Stephenville HS 
Top High School Trios
1st Place Trio - Cannon/Cannon/Cannon, Brewer HS
2nd Place Trio - Boudreax/Caskey/Sena, Stephenville HS
3rd Place Trio - Ainsley/Camerson/Boen, Stephenville HS
Large Ensembles
1st Place - Grand Prairie HS
Student Choreographed Ensembles
1st Place - New Image Crew, Haltom HS
2nd Place - Hallelujah, Graham HS

BEST IN CATEGORY AWARDS

Officer Jazz
JH Team - Weatherford MS
Small Team, Class I - Haltom HS 
Medium Team, Class I - Stephenville HS
Medium Team, Class II - Guyer HS
Large Team, Class I - Central HS
Mega Team, Class II - Eaton HS
Officer Jazz Champion - Guyer HS
Team Jazz
JH Team  - Weatherford MS
Small Team, Class I - Haltom HS
Small Team, Class II - Southwest Christian Academy
Medium Team, Class I - Celina HS
Mega Team, Class II - Eaton HS
Officer Jazz Champion -Eaton HS
Team Lyrical
Mega Team, Class I - Brewer HS
Officer Lyrical
Small Team, Class I - Coram Deo Academy
Medium Team, Class II - Guyer HS
Large Team, Class I - Central HS
Mega Team, Class I - Brewer HS
​Mega Team, Class II - Eaton HS
Officer Lyrical Champion - Central HS
Team Novelty
Young Junior Team - Artistry Elite 
Small Team, Class I - Coram Deo Academy 
Medium Team, Class I - Celina HS
Mega Team, Class I - Brewer HS
Officer Novelty Champion -  Coram Deo Academy
Officer Pom
Small Team, Class I - Coram Deo Academy
Mega Team, Class I - Brewer HS 
Officer Pom Champion - Coram Deo Academy
Team Pom
JH Team - Weatherford MS
JV Team - Haltom JV
Small Team, Class I - Haltom HS
Small Team, Class II - Southwest Christian Academy
Medium Team, Class I - Celina HS
Medium Team, Class II - Guyer HS
Large Team, Class I - Burleson HS
Mega Team, Class I - Brewer HS
Officer Pom Champion -  Guyer HS
Officer Modern
Medium Team, Class I - Stephenville HS
Large Team, Class I - Burleson HS
Officer Modern Champion - Burleson HS
Officer Contemporary
Small Team, Class I - Haltom HS
Medium Team, Class I - Celina HS
Large Team, Class I - Burleson HS
Mega Team, Class II - Eaton HS
Officer Contemporary Champion - Haltom HS
Team Hip Hop
Young Junior Team - Artistry Elite 
Small Team, Class I - Haltom HS
Large Team, Class I - Central HS
Officer Hip Hop Champion -  Central HS
Officer Novelty
JH Team - Weatherford MS
Small Team, Class I - Coram Deo Academy
Large Team, Class I - Burleson HS
Officer Novelty Champion - Weatherford MS
Team Open 
JV Team - Central High School JV
Megat Team, Class II - Eaton HS
Officer Open Champion -  Eaton HS
Officer Prop
Small Team, Class I - Haltom HS
Medium Team, Class II - Guyer HS
Officer Prop Champion - Guyer HS
Team Kick
Small Team, Class I - Coram Deo Academy
Medium Team, Class I - Stephenville HS
Large Team, Class I - Central HS & Burleson HS
Megan Team, Class II - Eaton HS
Officer Kick Champion -  Coram Deo Academy & Eaton HS
Officer Open
Medium Team, Class I - Stephenville HS
Large Team, Class I - Central HS
Officer Open Champion - Central HS
Team Contemporary
Medium Team, Class I - Stephenville HS
Large Team, Class I - Grand Prarie HS & Central HS
Mega Team, Class I - Brewer HS
Officer Contemporary Champion -  Brewer HS
Team Military
Medium Team, Class II - Guyer HS
Mega Team, Class I - Brewer HS
Officer Military Champion -  Guyer HS
Team Production
Mega Team, Class II - Eaton HS

Team Modern
Small Team, Class I - Haltom HS
Large Team, Class I - Burleson HS

SPECIAL JUDGES AWARDS

Outstanding Showmanship Award
Southwest Christian - Team Jazz

Outstanding Presentation Award
Eaton HS - Production 
Outstanding Precision Award
Burleson HS - Team Pom 
Outstanding Costuming Award
Stephenville HS - Team Prop
Technique Award
Guyer HS - Team Jazz
Choreography Award
Eaton HS - Open 
Artistic Expression Award
Haltom HS - Officer Contemporary
Congeniality Award
Stephenville HS 
Outstanding Entertainer Award
Celina HS - Team Novelty 

DIVISION I 

JUDGES CHOICE

Congratulations....
 
TEAMS
Diamond Hill- Jarvis HS
Congratulations....
Judge #1 - Coram Deo, Team Kick 
Judge #2 - Central HS, Officer Lyrical 
Judge #3 - Brewer HS, Team Lyrical 

DOUBLE DIVISION I 

DANCELINE GOLD

Congratulations....
   
OFFICERS
Weatherford MS

TEAMS
Graham HS
Congratulations....
   
OFFICERS
Eaton HS - Officer Lyrical 
Coram Deo Academy - Officer Lyrical 
Central HS - Officer Lyrical 

TEAMS
Guyer HS - Team Pom 
Central HS - Team Hip Hop
Eaton HS - Team Jazz

SWEEPSTAKES

Congratulations....
   
OFFICERS
Celina HS​
Brewer HS 

TEAMS
Southewest Christian HS
Haltom JV
​Central JV

GRAND CHAMPION

Congratulations....
   
OFFICERS
Small Team, Class I - Coram Deo Academy
Medium Team, Class I - Stephenville HS
Medium Team, Class II - Guyer HS
Large Team, Class I - Central HS
Mega Team, Class I - Brewer HS
Mega Team, Class II - Eaton HS

TEAMS
Young Junior Team - Artistry Elite 
Junior High Team - Weatherford MS
JV Team - Haltom JV
Small Team, Class I - Coram Deo Academy
Small Team, Class II - Southwest Christian Academy
Medium Team, Class I - Celina HS
Medium Team, Class II - Guyer HS
Large Team, Class I - Central HS
Mega Team, Class I - Brewer HS
Mega Team, Class II - Eaton HS

PLATINUM SWEEPSTAKES

Congratulations....
   
OFFICERS
Haltom HS
Coram Deo Academy
Guyer HS
Central HS
Eaton HS
Stephenville HS
Burleson HS

TEAMS
Haltom HS
Stephenville HS
Artistry Elite 
Coram Deo Academy
Eaton HS
Celina HS
Guyer HS
Burleson HS
Grand Prairie HS
Central HS 
Brewer HS 
Weatherford MS

RING OF CHAMPIONS

Congratulations....
   
1st Place - Eaton HS
2nd Place - Guyer HS
3rd Place - Central HS
4th Place - Coram Deo Academy 
​5th Place - Weatherford MS

Order Your Award Patches Today!

SHOP NOW